Menu
Do e-shopu

Tohle je příběh, 
jak to začalo

Když jsme v raných sedmdesátých letech propadli lezení, výroba vlastního vybavení představovala součást hry. První úvazek jsme si ušili na mámině šicím stroji a zatímco kamarádi vařili v garáži pivo, my v té naší frézovali vklíněnce.
V květnu roku 1982 nás napadlo zkusit vyrobit pružinové vklíněnce, jejichž velikost by se přizpůsobovala velikosti tenkých čedičových trhlin, které byly pro Smith Rock typické. Přes dřevěný prototyp jsme se po roce pokusů propracovali k finální podobě a vklíněncům jsme začali říkat Slider. Napřed jsme je nabízeli lezcům na parkovišti ve Smith Rock – na konci lezeckého dne jsme je obešli a občas takto pár kusů prodali. Pak nám přišlo jako dobrý nápad rozeslat vzorky Sliderů do lezeckých obchodů po celé Americe, a tím se náš garážový koníček začal měnit v podnikání.
V roce 1985 jsme dokončili naše první friendy. A když jsme o rok později přivezli na veletrh naše chyty, většina lidí se jen smála. Koneckonců – nebylo na co je namontovat. Domácí lezecké stěny ještě představovaly vzdálenou budoucnost.
Každopádně tou dobou nám garáž začínala být malá. Pracovalo nás tam devět, a tak jsme se přestěhovali do dílny v nedalekém Bendu a stali se už asi opravdu regulérní firmou.

Normy nám nestačí

Už pětatřicet let se při vývoji materiálu snažíme překračovat zavedené bezpečnostní standardy. Každý kousek vybavení testujeme v té nejdrsnější laboratoři světa – venku ve skalách. Sami na sobě. Doma ve Smith Rock, tam, kde to všechno začalo. Občas si připadáme jako pokusní králíci, ale má to smysl – vždyť při lezení jde o život a pro kompromisy není místo. A pokud máme pocit, že jsou stávající normy pozadu, spolupracujeme s příslušnými orgány, jako třeba UIAA, abychom je přepsali.
Jsme přece lezci – musíme se na sebe spolehnout.

Metolius

A proč se jmenujeme Metolius – stejně jako ta řeka? Dodavatelé materiálu se s bandou kluků z garáže odmítali bavit, a tak se Doug při jednom telefonátu spontánně představil: „Jsem z Metolius Mountain Products.“ A materiál od dodavatele získal.
Nebuď ovce. 
Buď Metolius
Sleduj Facebook
crossmenuchevron-down